تداوم روند صعودی بورس با رفع مشکلات اقتصاد داخلی

اگرچه اوضاع اقتصاد جهانی و روند قیمتی فلزات اساسی و نفت در بازارهای بین المللی نامناسب است و کارشناسان برآوردهای امیدوار کننده ای نسبت به روند آتی آنها ندارند، اما بازار سرمایه ما به دلیل سقوط بورس طی دو سال گذشته و افت قابل توجه قیمت سهام شرکت ها در کنار اجرایی شدن طرح برجام در مسیر صعودی قرار گرفته است.

مدیر عامل شرکت کارگزاری اردیبهشت ایرانیان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: بزرگترین مشکلی که بازار سرمایه طی چند وقت اخیر با آن دست به گریبان بوده، ریسک سیستماتیک و اعمال تحریم های بین المللی است. چرا که محدودیت های بین المللی اثرات زیادی بر وضعیت اقتصادی کشور و نیز شرایط تولید و سودآوری صنایع در پی داشته است و از این رو هر اندازه به زمان لغو تحریم ها نزدیک تر می شویم امید و انتظار برای بهبود شرایط رکودی فعلی بیشتر می شود و استقبال بیشتری از سرمایه گذاری در بازار سرمایه می گردد.

ناصر آقاجانی افزود: تاکنون سهامداران حقوقی به هر دلیلی محتاطانه عمل کرده اند و در روند معاملات بورس حضور پر رنگی نداشتند، اما سهامداران حقیقی در قامت خریدار حاضر شده اند.

وی در خصوص تداوم روند صعودی بازار سرمایه طی روزهای آتی و در دوران پسا تحریم اظهار داشت: به نظر می رسد روند صعودی فعلی بورس با دفعات گذشته تفاوت هایی داشته باشد، چرا که در شرایط کنونی اتفاقی که طی ماه های گذشته در انتظار وقوع آن بودیم، رخ خواهد داد و اثرات واقعی آن بر وضعیت اقتصاد کشور مشاهده خواهد شد که اگرچه بهبود شرایط اقتصادی بلافاصله پس از رفع تحریم ها اتفاق نمی افتد اما بازار سرمایه همواره به استقبال آینده می رود. علاوه بر این، در حال حاضر سهام صنایعی که آسیب های بیشتری از رفع تحریم ها بر آنها وارد شده، مورد استقبال سهامداران قرار گرفته اند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه هنوز مشکلات اساسی در اقتصاد داخلی وجود دارد که بر وضعیت صنایع اثر گذار است، در این خصوص اظهار داشت: در شرایط فعلی نرخ سود سپرده های بانکی و بدهی دولت به نهادهای مختلف به ویژه بانک ها مشکل اصلی اقتصاد کشور است. به نظر می رسد دولت در انتظار گشایش روابط بین المللی و ورود پول های بلوکه شده در کشورهای خارجی است تا با استفاده از منابع مالی آزاد شده به صورت نقدی یا با انتشار اوراق، بدهی طلبکاران خود بویژه بانک ها به عنوان بزرگترین بدهکاران دولت را پرداخت کند و در عین حال تصمیم نهایی در خصوص کاهش نرخ سپرده های بانکی اتخاذ شود. در این صورت کاهش نرخ سود بانکی و نیز افت هزینه تبادلات داخلی و خارجی اثرات مثبتی بر وضعیت اقتصادی اعمال می کند.

علاوه بر این، یکی از نگرانی های فعلی در بازار پول و سرمایه ایفای تعهدات دولت در زمان سر رسید اوراق است و در صورتیکه دولت منابع مالی لازم از محل آزاد شدن سرمایه بلوکه شده در اختیار داشته باشد، مشکل فعلی برطرف می شود.

مدیر عامل شرکت کارگزاری اردیبهشت ایرانیان با اشاره به صنایع بانک، پیمانکاری، خودرو، دارو و حمل و نقل به عنوان صنایعی که بیشترین تأثیر مثبت را از گشایش روابط بین المللی می پذیرند، در این خصوص گفت: بانک ها درحالی از بهبود وضعیت سیاسی منتفع می شوند که طی روزهای گذشته که بازار سرمایه با روند صعودی همراه بوده، رشد قیمتی قابل توجهی نداشته و از این رو می توان گفت از پتانسیل رشد برخوردارند. علاوه بر این، سهام شرکت های فعال در گروه خودرو به دلیل برنامه های آتی جهت ایجاد تغییراتی در ساختار مالی خود و نیز همکاری با شرکت های خارجی خودروساز جهت توسعه فعالیت ها از جمله این گروه ها هستند.

چرا که خودروسازان علاوه بر آسیب های وارده بر آنها ناشی از اعمال محدودیت ها با مشکلات نقدینگی همراه هستند که می بایست ساختار مالی خود را از طریق اجرای برنامه افزایش سرمایه، همکاری مشترک، فروش دارایی ها تغییر دهند که در صورت اجرایی شدن آن می توان به رشد و شکوفایی این صنعت امیدوار بود.

مدیریت مصرف،تنها راه گذر از پیک تابستان 95/ نحوه تشکیل شرکت مادرتخصصی تولید

سرویس صنعت برق نیوز: هوشنگ فلاحتیان هفته گذشته سال 95 و 96 را سال های سخت برقی ایران نامیده و گفته بود: باید بتوانیم با به‌کارگیری…

زیمنس آلمان خواستار همکاری پایدار و درازمدت با ایران شد

به نقل از ایرنا، وی در آیینی که پس از امضای قرارداد بین زیمنس و مپنا در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران و با حضور مهندس «حمید چیت چی…

اطلاعیه راه اندازی پورتال سهامداران شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور

سهامداران ارجمند:

در راستای تسهیل روابط بین سهامداران محترم با شرکت، به اطلاع می رساند پورتال سهامداران تحت وب این شرکت آماده ارا…

مزیت‌های بازگشایی سوئیفت برای بازار بورس تهران

به گزارش TSEpress و به نقل از ایسنا، فرهاد رمضان، کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به اینکه اجرایی شدن برجام با توجه به نوع آزادسازی…

یادداشت مهندس تقی زاده مدیر عامل شرکت در ماهنامه تخصصی "بورس امروز" شماره ۴

 

ماهنامه بورس امروز شماره ۳ / شهریور ۹۵

برای دانلود ماهنامه تخصصی بورس امروز شماره ۴ اینجا را کلیک فرمایید.

حقی فام: قیمت انشعاب برق از ابتدای سال آینده باز هم افزایش خواهد یافت

به گزارش برق نیوز، محمودرضا حقی‌فام با اشاره به اینکه طبق مجوزی که دولت به وزارت نیرو داده است قیمت انشعاب برق تا 5 سال افزایش خوا…

گزارش های بازار از نوع پسا برجام

سید رضا فاطمی مدیر توسعه و بازاریابی کارگزاری بانک سامان در گفتگو با بورس نیوز عنوان کرد: پس از مدت ها تلاش و دیپلماسی فعال دولت، …

تعداد مشترکان برق کشور به 33 میلیون و 689 هزار مشترک رسید

تعداد مشترکان برق کشور به 33 میلیون و 689 هزار مشترک رسید

به گزارش برق نیوز، بررسی جداول آماری منتشر شده شرکت مدیریت شبکه برق ایر…