آخرین خبرهای «وهور» به روایت مدیرعامل این شرکت

 
شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور با نماد وهور در روز ١٩ خرداد در بازار عادی فرابورس عرضه اولیه شد.
به گزارش بورس 24؛ این نماد که با قیمت 178 تومانی در بازار عرضه شد، هم اکنون با همان حدود قیمتی در تابلو معامله می شود.
مدیر عامل شرکت تابان هور به تشریح آخرین وضعیت این هلدینگ در بازار سرمایه پرداخت.
افزایش سرمایه 74 درصدی
حسن علی تقی زاده به برنامه افزایش سرمایه 170 میلیارد ریالی این شرکت اشاره کردکه به موجب این برنامه، سرمایه "وهور" از 2300 میلیارد ریال به 4000  میلیارد ریال تا پایان تابستان افزایش خواهد یافت.
به گفته وی؛ منابع مالی لازم برای اعمال این افزایش سرمایه 74 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی تامین خواهد شد.
"وهور" و تسهیلات دریافتی
این مقام مسوول در "وهور" در مورد تسهیلات دریافتی این شرکت عنوان کرد: با توجه به اینکه تسهیلات ریالی برای اجرای طرح های توسعه این مجموعه صرفه اقتصادی ندارد، تمام تسهیلات مورد نیاز این مجموعه به صورت ارزی تامین می شود، بر این اساس برای نیروگاه هریس 235 میلیون یورو، نیروگاه ارومیه 350 میلیون دلار و درنهایت برای نیروگاه کاسپین 8 میلیون یورو تسهیلات از صندوق توسعه ملی با نرخ 4 تا 5 درصد تصویب و مسدودی آنها نیز در بانک عامل اعلام شده است و دریافت این منابع در حال پیگیری است.
تقی زاده در اشاره به نیروگاه سیرجان عنوان کرد: 70 درصد از منابع مالی لازم برای اجرای این نیروگاه از محل فاینانس مپناو 30 درصد مابقی آن از محل آورده سهامداران تامین خواهد شد که اولین واحد این پروژه آماده برای ورود به مدار تولید است.
در آمدهای غیر عملیاتی برای سال مالی 95
تقی زاده درخصوص درآمدهای غیر عملیاتی این مجموعه، به برنامه فروش ساختمان اداری "وهور" در خیابان بیدار الهیه تهران اشاره کرد که قیمت کارشناسی این واحد24 میلیارد ریال برآورد شده است. این واحد برای "وهور" از قیمت تمام شده 22 میلیارد ریالی برخوردار بوده است.
وی تصریح کرد: با توجه به انجام توافقات نهایی برای فروش واحد بیدار، نتایج این فروش در گزارش 9 ماهه شرکت منعکس خواهد شد.
مدیر عامل شرکت تابان هور همچنین به برنامه فروش دو واحد مسکونی نیاوران این مجموعه اشاره کرد که مجموع بهای تمام شده این دو واحد 52 میلیارد ریال بوده است، اما در قیمت کارشناسی هر کدام از این واحدها به ترتیب از قیمت های 45 و 44 میلیارد ریالی برخوردار شده اند.
تعدیل "وهور" در راه است
وی در خصوص در آمدهای عملیاتی این شرکت، اینگونه توضیح داد: سود "وهور" از سوی سه شرکت نیروگاه ارومیه، گهر انرژی و نیروگاه گیلان تامین می شود؛ به طوری که سال مالی گذشته 40 درصد از سود "وهور" از سوی نیروگاه های ارومیه و گهر انرژی و 60 درصد دیگرآن از سوی نیروگاه گیلان محقق شد.
وی به سال مالی نیروگاه ارومیه در پایان اسفندماه اشاره کرد که با توجه به پایان سال مالی 94 نیروگاه ارومیه ;مقدار 300 میلیارد ریال سودتقسیم شده به وهور رسیده است که نسبت به سال مالی گذشته 20 درصد رشد داشته است سودی که در صورتهای مالی سال 1395 تابان هور قرار خواهد گرفت.
این مقام مسوول در "وهور" اضافه کرد: بر اساس گزارش صورتهای مالی 6 ماهه منتهی به 95/03/31 که در کدال هم آمده است نیروگاه های ارومیه و گهر انرژی ، سود پیش بینی شده "وهور" نسبت به سال گذشته از رشد 22 درصدی برخوردار شده است.
وی سود پیش بینی شده شرکت تابان هور در سال مالی 94 را 323 ریال و سال مالی 95 این شرکت را 269 ریال به ازای هر سهم ذکر کرد که تا کنون این دو شرکت زیر مجموعه 153 ریال یعنی 57 درصد eps بودجه 95 را تحقق بخشیده اند.
تقی زاده با توجه به سال مالی نیروگاه گیلان در پایان شهریورماه نیز این خبر خوش را به سهامداران "وهور" داد که نیروگاه گیلان در شش ماهه نخست فعالیت خود در سال مالی جاری، تمام رقم بودجه پیش بینی شده در این دوره 6 ماهه را محقق ساخت.
وی همچنین از بالا بودن پیک مصرف برق در شش ماهه دوم سال، به عنوان مزیتی برای درآمدهای نیروگاه نام برد که درآمد مضاعفی را برای نیروگاه گیلان رقم خواهد زد.
هلدینگ های برق و انرژی مالیات عملکردندارند
مدیرعامل "وهور" عنوان کرد: با توجه به پرداخت مالیات از سوی نیروگاه ها، برای هلدینگ های فعال در این صنعت مالیاتی از محل عملکرد در نظر گرفته نمی شود، لذا عدد سود این هلدینگ ها که از زیر مجموعه بدست می آید خالص است.
وی ادامه داد: در این میان آنچه که از هلدینگ هایی مانند هلدینگ تابان هور تحت عنوان مالیات دریافت می شود، مالیات تکلیفی و حقوق و دستمزد است.
تلاشی برای افزایش نرخ برق
مدیرعامل تابان هور به تلاش های این مجموعه از طریق سندیکای برق برای افزایش نرخ انرژی اشاره کرد که این مجموعه درخواست خود را برای افزای برق به وزارت نیرو ارایه داده است.
وی در این میان خواستار توجه سهامداران "وهور " به این نکته حائز اهمیت شد که تا مادامی که نرخ سوخت برای نیروگاهها از افزایش برخوردار نشده باشد، ایرادی بر عدم افزایش نرخ انرژی وجود ندارد، در این میان تنها باید نرخ آمادگی در نیروگاه ها افزایش یابد.
تقی زاده ادامه داد: در واقع با توجه به تبدیل سوخت و گاز به انرژی در نیروگاه ها، تا زمانی که سوخت گران نشود، اشکالی در عدم افزایش نرخ انرژی پیش نمی آید و تنها مساله هزینه ها در نرخ آمادگی است.
سهمی از بازار برق کشور
مدیرعامل تابان هور با اشاره به سهم یک درصدی این هلدینگ از بازار برق تولیدی کشور عنوان کرد: با بهره برداری واحد گازی هریس تا پایان سال آینده و نیروگاه کاسپین حداکثر تابستان سال آینده، سهم این مجموعه از میزان برق تولیدی کشور به یک و نیم درصد افزایش می یابد.
به گفته وی؛ واحد گازی نیروگاه هریس در انتهای سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و بهره برداری واحد بخار این نیروگاه نیز 20 ماه پس از آغاز به کار واحد گازی انجام خواهد شد. دو سوم انرژی تولیدی در نیروگاه های سیکل ترکیبی متعلق به واحدهای گازی است و یک سوم انرژی در نیروگاه ها را واحدهای بخار تشکیل می دهد.
قراردادهایی از جنس در آمدی مطلوب
تقی زاده با اشاره به برخورداری نیروگاه هریس از قرار داد 5 ساله ECA، مزیت این قرار داد را اینگونه عنوان کرد: با توجه به مدت زمان این قرار داد طی 5 سال، نیروگاه هریس پولی از بابت سوخت پرداخت نمی کند. در واقع وزارت نیرو برای ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه، طی قرار داد ECA ضمن ارسال سوخت رایگان به نیروگاه ها، مبالغ ناشی از کل انرژی قابل تولید از سوی نیروگاه را نیز پرداخت می کند، حتی اگر نیروگاه بخشی از آن انرژی را در شبکه تزریق نکند، وزارت نیرو در آمد آن بخش را محاسبه و به نیروگاه پرداخت می کند.
به گفته وی؛ نیروگاه هریس یک نیروگاه 500 مگاواتی است که با توجه به ارتفاع آن از سطح دریا، از حداکثر میزان تولید برق 420 مگاواتی برخوردار است که با نرخ امروز ، این نیروگاه از درآمد سه هزار میلیارد ریالی در سال برخوردار خواهد بود.
وی در خصوص نیروگاه سیرجان نیز عنوان کرد: مذاکرات برای انعقاد قرار داد ECA برای نیروگاه سیرجان نیز در حال انجام است.
قرارداد eca نیروگاه کاسپین نیز منعقد شده است.
اورهال در نیروگاه های "وهور"
این مقام مسوول در هلدینگ تابان هور به در خصوص دلایل کاهش درآمد و فروش نیروگاه گهر انرژی سیرجان در سال مالی 94، به نیروگاه سمنان به عنوان یکی از نیروگاه های سیرجان اشاره کرد که یک واحد از نیروگاه سمنان در سال 94 از تعمیرات اساسی اورهال برخوردار شده بود، مساله ای که سبب شد تا تولید انرژی به مدت دو ماه در این واحد نیروگاهی با توقف همراه شود.
به گفته وی؛ تمامی نیروگاه ها پس از فعالیت 30 هزار ساعتی ( معادل 4 تا 5 سال فعالیت)، باید از تعمیرات اورهال برخوردار شوند که نیروگاه سمنان برای نخستین بار در طول فعالیت خود، سال گذشته از تعمیرات اورهال برخوردار شد.
نیروگاه های آماده برای ورود به بازار سرمایه
تقی زاده به مصوبه هیات مدیره برای عرضه سهام نیروگاه گیلان به بازار سرمایه اشاره کرد که فعالیتها برای ورود این نیروگاه به بازار ثانویه در حال انجام است.
وی ادامه داد: همچنین در ادامه فعالیت های خود درنظر داریم که سهام نیروگاه ارومیه را نیز به بازار سرمایه برای عموم عرضه کنیم.
حمایت سهامدار عمده از "وهور"
مدیرعامل هلدینگ تابان هور ضمن اشاره به حمایت های سهامدار عمده "وهور" از سهام این شرکت در بازار سرمایه، عامل اصلی عدم رشد قیمت این سهم در بازار را زمان نامناسب عرضه این سهم در بازار عنوان و تصریح کرد: در واقع این سهم درست در دوران اوفول بازار سرمایه عرضه شد بر این اساس فضای حاکم بر بازار سرمایه سبب شد تا این سهم به رشد واقعی خود دست نیابد. لذا اگر از وضعیت موجود در بازار سرمایه صرف نظر کنیم شاهد رشد قیمتی این سهم به منظور دست یابی به ارزش واقعی خود خواهیم بود.
تاکید نهایی مدیر عامل وهور این بود که سهامداران محترم فقط به اطلاعات و آماری که از طریق کدال درج میشود دقت داشته و مبنای برآورد آنها از قیمت واقعی سهم وهور باشد. گزارش 6 ماهه وهور که در کدال آمده است افزایش 22 درصدی سود تقسیم شده نیروگاههای ارومیه و گهر انرژی سیرجان را نشان میدهد. مقایسه این اعداد با بودجه 95 میتواند بهترین راهنمای سهامداران باشد
 

صنعت برق با بحران نبود کار رو به روست

رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران و عضو هیات رئیسه اتاق تهران معتقد است در سال جاری باید قیمت برق باید واقعی شود و این موضوع …

آگهي دعوت به مجمع عمومي عادي ساليانه براي سال مالي منتهي به 1397/09/30

از کلیه سهامداران ، وکیل یا قائم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت میگردد تا در جلسه مجمع عمومی …

انعقاد اولین قرارداد‎B.O.T‏ برق بخش خصوصی با صنایع کشور

مدیر عامل هلدینگ مدیریت انرژی امید تابان هور، با اعلام خبر انعقاد قرارداد و آغاز عملیات اجرایی نخستین قرارداد BOT بخش خصوصی با صنا…

انتصاب مدیر عامل شرکت گروه سرمایه گذاری امید

محمد کاظم چقازردی، مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره بانک سپه، طی حکمی آقای مهندس احمد ابراهیمی را به سمت مدیرعاملی شرکت گروه مدیریت سرما…

بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در اصفهان به بهره برداری می رسد

بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در اصفهان به بهره برداری می رسد

به نقل از باشگاه خبرنگاران، آخرین نیروگاه بزرگ خورشیدی کشور نیروگاه…

اختصاص 223 میلیارد تومان برای 9 طرح آب‌رسانی روستایی کهگیلویه و بویراحمد

رئیس‌جمهور در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص 223 میلیارد تومان از بودجه عمومی برای 9 طرح و پروژه در زمینه آب‌رسانی روس…

25 مگاوات نیروگاه تولید پراکنده برق منطقه ای تهران وارد مدار شد

به نقل از ایرنا، «غلامرضا خوش خلق» افزود: یکی از طرح های مهمی که در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی از سوی وزارت نیرو به این شرکت تک…