gilan logo
 • آدرس: خیابان ولیعصر بالاتر از تقاطع میرداماد، خیابان قبادیان غربی پلاک 48 طبقه اول واحد 1
 • تلفن: 021-88659760-3
 • وب‌سایت: https://tmbg.ir
 • معرفی شرکت

  شرکت توسعه مسیر برق گیلان در تاریخ ۲۵/۱۱/۱۳۸۹ به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس و طی شماره ۳۹۷۳۵۳ دراداره ثبت شرکت‌‌ها و مالکیت صنعتی شهر تهران به ثبت رسیده است،
  موضوع شرکت عبارت است از تولید و فروش انرژی برق، خرید سوخت مورد نیاز نیروگاه‌‌های برق، انجام کلیه فعالیت‌‌های بازرگانی برق و سایر حامل‌‌های انرژی، انجام اقدامات لازم به منظور ارتقاء بهره‌وری و توسعه ظرفیت نیروگاه، سرمایه‌گذاری و مشارکت در احداث نیروگاه‌‌ها می‌باشد، شرکت توسعه مسیر برق گیلان در حال بهره‌برداری و فروش برق نیروگاه سیکل ترکیبی ۱,۳۵۰ مگاواتی گیلان می‌باشد.

 • ترکیب سهامداران و اعضا هیات مدیره شرکت
 • فعالیت ها، برنامه ها و پروژه های در دست اقدام

  اصلی ترین برنامه سال آتی شرکت تعمیرات اساسی و دوره ای واحد های نیروگاهی می باشد

 • مدیر عامل

  مهندس محمود احمدیان

 • مشخصات نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان

  بمنظور توسعه شبکه برق کشور و به دنبال مطالعاتی که از سال 1362 در دفتر برنامه ريزی شرکت توانیر آغاز گرديد طرح احداث يک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت اسمی 1350 مگاوات به مرکزيت استان گیلان مورد تصويب قرار گرفت. براين اساس در سال 1364 قطعه زمینی به مساحت 92 هکتار در فاصله 15 کیلومتری شهر رشت از اراضی شهرصنعتی رشت خريداری و 35 هکتار آن برای احداث نیروگاه اختصاص يافت. درادامه و براساس قرارداد منعقده با شرکت زيمنس آلمان، احداث نیروگاه در دو فاز شامل احداث شش واحد گازی در فاز نخست و 3 واحد بخار در فاز دوم برنامه ريزی گرديد.

  در سال 1389 و در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی نیروگاه گیلان به بخش خصوصی (شرکت توسعه مسیر برق گیلان) واگذار گرديد.

  نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان (استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهرستان رشت، در مجاورت شهر صنعتی رشت، تأسیس شهریور ۱۳۷۱)، یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۱۳۰۵٫۶ مگاوات است که شامل ۶ واحد گازی ۱۴۳٫۲ مگاواتی مدل V94.2 و ۳ واحد بخاری ۱۴۸٫۸ مگاواتی است که توربین‌های واحدهای گازی و بخار ساخت شرکت زیمنس است.

  قدرت عملی نیروگاه در زمستان ۱۲۳۶ مگاوات و در تابستان ۱۱۳۷ مگاوات است. میانگین قدرت عملی واحدهای گازی ۱۳۰ مگاوات و واحدهای بخار ۱۳۶٫۸ مگاوات است.

  سوخت اصلی واحدها، گاز طبیعی است و سوخت پشتیبان آن گازوئیل است که از طریق ذخیره در ۵ مخزن هر یک به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب و ۳ مخزن دیگر مجموعا به ظرفیت ۱۵۴ میلیون لیتر تأمین می‌شود.

   

   

  قرارداد ساخت و راه اندازی واحدهای نیروگاه

  قرارداد ساخت نیروگاه که شامل طراحی، ساخت و تأمین تجهیزات نیروگاه توسط شرکت زیمنس آلمان (KWU) بود در دو فاز منعقد شد. فاز اول شامل ۶ واحد گازی و فاز دوم شامل ۳ واحد بخار بصورت سیکل ترکیبی نصب و راه‌اندازی بود. قرارداد فاز اول در ۲۱ خرداد ۱۳۶۸ و قرارداد فاز دوم در ۲۳ مرداد ۱۳۶۹ بود که طی آن تجهیزات هر دو بخش از موضوع قرارداد می‌بایست ظرف مدت ۳۲ ماه ساخته و به کارگاه گیلان حمل شود.

  عملیات اجرایی ساخت نیروگاه از سال ۱۳۶۸ شروع و اولین واحد گازی در شهریور ۱۳۷۱ راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسید و با اتمام عملیات اجرایی فاز دوم، بهره‌برداری تجاری از نیروگاه با ظرفیت کامل بصورت سیکل ترکیبی در سال ۱۳۷۶ صورت گرفت.

  مالک نیروگاه: شرکت توسعه مسیر برق گیلان

  شرکت بهره بردار نیروگاه: شرکت مدیریت تولید برق گیلان

  برق تولیدی: در سال1393 معادل با 8681050 مگاوات ساعت، (16/3 درصد از کل برق تولیدی کشور) ششمین نیروگاه بزرگ کشور.

  اطلاعات و موقعیت جغرافیایی نیروگاه

  ارتفاع از سطح آب های آزاد: 60 متر

  میانگین متوسط دمای سالانه: 15.9 درجه سانتی‌گراد

  میانگین حداکثر دمای سالیانه: 20.6 درجه سانتی‌گراد

  میانگین حداقل دمای سالیانه: 11.3 درجه سانتی‌گراد

سایر شرکت‌ها